Viešoji įstaiga Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centas įgyvendina projektą „Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas Marijampolės apskrityje”.
Projekto tikslas – padėti būsimoms mamoms priimti žinojimu paremtus sprendimus, susijusius su nėštumo psichofiziologija, kūdikių priežiūra bei vaikų iki 2-jų metų amžiaus gerove. Tikslinė šeimų lankymo modelio grupė – šeimos, turinčios padidintų poreikių, besilaukiančios pirmo kūdikio.
Projekto partneriai: Marijampolės socialinės pagalbos centras, Marijampolės visuomenės sveikatos biuras, Vilkaviškio socialinės pagalbos centras, Viešoji įstaiga Kalvarijos pirminės sveikatos priežiūros centras.
Palankios ir saugios aplinkos sukūrimas kūdikiams ir vaikams yra viena geriausių investicijų, o prenatalinis laikotarpis yra geriausias laikas pradėti kurti palankią aplinką kūdikiui bei šeimai. Norit sėkmingai pereiti šį lemiamą gyvenimo periodą, jaunoms motinos reikalinga pagalba ir patarimai.
Projekte dalyvauja (gali dalyvauti): besilaukiančios (iki 22 nėštumo savaitės) moterys (jauno amžiaus <21 m. ir vyresnio amžiaus >40 m. moterys), besilaukiančios (iki 22 nėštumo savaitės) moterys turinčios socialinių problemų ar gyvenančios socialinių problemų turinčios šeimos aplinkoje bei mamos su vaikais iki 1 metų kuriems reikalinga pagalba prižiūrit vaikelį.
Šia paslauga jau naudojasi 25 mamytės (Marijampolės, Vilkaviškio rajono, Kalvarijos ir Šakių rajono savivaldybėse).
Paslaugas teikia bendrosios praktikos slaugytoja, šeimų lankymo specialistė Vytautė Švedienė. Darbo patirtis – daugiau nei 10 metų. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto specialistai suteikė žinių Vytautei ir kitiems šeimų lankymo specialistams, kurios leis suteikti pirminę prevencinę intervenciją šeimoms, turinčioms socialinių problemų. Mokymų programa parengta vadovaujantis Žmogaus ekologijos teorija, Prieraišumo teorija ir Saviveiksmingumo teorija bei užsienio šalių gerąja patirtimi įgyvendinant „Slaugytojo ir šeimos partnerystės“ programą. Kaip teigia Vytautė:
„Tapti šeimų lankymo specialiste – tai palypėti dar vienu laipteliu profesinėje karjeroje. Tuo labai džiaugiuosi, nes nuoširdžiai noriu skleisti medicinines žinias apie sėkmingą motinystę ir kūdikio bei vaiko gerovę.”
Dėl detalesnės informacijos drąsiai susisiekite su bendrosios praktikos slaugytoja Vytaute Švediene tel. +370 661 89 460 arba el. paštu vytaute.svediene@marijampolespspc.lt
Netinkamas elgesys su vaikais yra viena iš visuomenės sveikatos problemų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, trys iš keturių vaikų, kurių amžius nuo 2 iki 4 metų, reguliariai patiria fizines bausmes ar psichologinį smurtą iš tėvų ar globėjų. Viena iš penkių moterų ir vienas vyras iš trylikos teigia, kad buvo seksualiai išnaudojamas kūdikystėje ir vaikystėje. Vaikai, patyrę smurtą ir nepriežiūrą šeimoje, suaugę patys taip pat yra labiau linkę smurtauti.
Vaikai, kurie patyrė netinkamą elgesį kūdikystėje ir vaikystėje, paauglystėje būna dažniau linkę į alkoholio ir narkotikų vartojimą, nusikalstamą veiką, rizikingą seksualinę elgseną bei smurtą. O suaugę dažniau kenčia nuo psichosocialinių problemų ir lėtinių ligų.
Netinkamas elgesys su vaikais sukelia plataus spektro pasekmes vaiko kasdieniam funkcionavimui ir raidai, kurios pasireiškia ir jau suaugusio žmogaus gyvenime bei turi socialines pasekmes bendruomenei tokias kaip pablogėjęs šeimų funkcionavimas, pasyvumas darbo rinkoje, socialinių įgūdžių stoka.
Projektas finansuojamas pagal 2014-2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo Programos „Sveikata“ kvietimą „Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas“. Projekto vertė 85 572,18 eurų, vykdymo trukmė 30 mėn.
Platesnė informacija apie projektą interneto svetainėje www.norwaygrants.lt
Projekto lėšomis jau įsigytas automobilis, knygos „Padėkime augti”, 25 kūdikių kraiteliai. Taip pat vykdomos viešųjų pirkimų procedūros dėl kompiuterinės įrangos, vaizdinių priemonių įsigijimo (demonstracinis modelis „Gyvenimas įsčiose“, modelis nėščiosios rūkymo pavaizdavimui, kūdikio priežiūros, specialiųjų poreikių kūdikio, užspringusio kūdikio, supurtyto vaiko sindromo demonstracinis modeliai, krūtimi maitinamo vaiko treniruoklis, kūdikio gaivinimo manekenas).
Teikiant ankstyvosios šeimų lankymo intervencijos paslaugas tikimės, kad padidės žindomų naujagimių (kūdikių, vaikų) skaičius, padidės kūdikių skiepijimo apimtys, sumažės nėščiųjų, kurios rūko skaičius, pagerės naujagimių, kūdikių, vaikų fizinė raida iki 2 metų amžiaus, pagerės: tėvų gebėjimas pasirūpinti vaikais saugioje aplinkoje, emocinio ryšio sukūrimas tarp tėvų ir vaikų. Sumažės socialinių problemų turinčių šeimų skaičius metų pabaigoje dėl tėvų vaiko priežiūros įgūdžių stokos ir sumažės vizitų skaičius į priėmimo skyrių dėl nelaimingų atsitikimų, springimų, apsinuodijimų kol vaikui sukaks 2 metai.